A Pénzügyőr SE labdarúgásának története (2. rész) Pénzügyi Tisztviselők Sport Clubja 1938/1939 3-6. fordulók

A Pénzügyőr Sport Egyesület elődei: 1923-ig a Pénzügyi Központ Tisztviselők Sport Egylete,  majd 1923-tól 1945-ig a Pénzügyi Tisztviselők Sport Clubja. Az 1945-ös évben Közalkalmazottak TE néven, aztán 1945–1948 között Közalkalmazottak Sport Egyesületeként, 1948-1949 között Pénzügyi Közalkalmazottak Sport Egyesülete volt az egyesület neve. 1949-1950 októbere között Pénzügyi Dolgozók Sport Egyesülete, 1950. október 27-től Pénzügyőr SE.

Készült:

• A Nemzeti Sport 1938/1939. évi lapszámai
  • dr. Bilkei-Dorzó Dávid kigyűjtésének, és előszavának felhasználásával
Budagyöngye Pénzügyi Tisztviselők Sport Klubja

NB/B 1938-39 ősz 3. forduló 09.11.

A Nemzeti Sport tippjei: Rákoskeresztúr—Vasas (Rákoskeresztúron) 2:1 a Vasas javára. Alba Regia—Lampart (Székesfehérvár) 4:2 a Lampart javára. Sopron—Tatabánya (Sopronban) 1:0 a Sopron javára. Pénzügy—Haladás (Pasaréti-úton) 2:1 a Haladás javára.
Tokod—BSzKRT (Tokodon) 2:2. Pécsi DV—UTE (Pécsett) 1:0 a Pécsi DV javára. Egyetértés—Postás (Győrött) 5:1 az Egyetértés javára.

PÉNZÜGY—HALADÁS  Pasaréti-út, 4 órai kezdéssel Vezeti: Mikolovics. Tervezett összeállítások
PTSC: Szikszai — Paulin (Pöstyéni), Suhai — Nagy, Balogh, Gaál — Szatmári, Aranyosi, Ondrus, Borbás, Oláh.

Haladás: Baumarin — Kálazi, Krásznái — Pillér, Kiss, Kopfer — $zabó, Forgács I., Morócz, Forgácsti., Lovász.

Kitünően játszott a Haladás csatársora

Haladás—Pénzügy 5:0 (2:0) Pasaréti-út. Vezette: Mikolovits.

Haladás: Baumann — Kálazi, Krasznal —. Pillér, Kiss, Kopfer — Szabó, Forgács I., Mórócz, Forgács IL, Lovász.

PTSC: Szikszai — Paulin, Suhai — Nagy, Balogh, Gaál — Szatmári, Aranyosi, Ondrus, Borbás, Oláh.

A 8. percben Mórócz kiugrik és megszerzi a vezetést. 1:0. A pénzügyiek csatársora a kapu előtt erélytelen, Ondrusnak van ugyan helyzete, de lövését Baumann szépen védi. A 43. percben Gaál könnyelműsködik, Szabó rajta van a labdán és bombalövéssel küldi a felső sarokba. 2:0. Szünet után Forgács I. és Szabó lövése jelzi a Haladás fölényét, de Szikszai a helyén van. Most egy perc alatt egyenlíthetne a PTSC: Szatmári lő  kapufát, majd utána Ondrus nagy  helyzetben rosszul találja el a bőrt. A 15. percben Lovász kapufalövését Mórócz befejeli. 3:0. A 22. percben Lovász nehéz szögből a hálóba talál. 4:0. A 34. percben Szabó szögletét Forgács I. a kapura fejeli, Mórócz közbeugrik és 5:0.

A győztes csapatból a védelem jó, a fedezetsor egyenletes, a csatársorban pedig a két szélső és Mórócz tűnt ki. A pénzügyiek súlyos vereségét a Nagy sérülése miatt felforgatott fedezet-sor összeroppanása okozta. Egyénileg Paulin, Suhai és Szatmári nyújtott legtöbbet.
Nagy Mihály (Haladás): Ha a  csapat egy kicsit összeszokik, még nagyobb eredményekre is képes lesz.
Grádi István PTSC: Nagy sérülése visszavetette a csapatot.

További eredmények: Sopron—Tatabánya 4:1 (2:1)  Sopron, 1000 néző. Postás—Egyetértés 4:1 (3:1) Győr. 1500 néző.  Rákoskeresztúr—Vasas 2:1 (1:1) Rákoskeresztúr. UTE—Pécsi DV 2:1 (2:1)  Pécsújhely, 2000 néző.  Tokod—BSzKRT 3:1 (2:1) Tokod. 800 néző.  Alba Regia—Lampart 2:1 (1:0)  Székesfehérvár, 1200 néző.

NB/B 1938-39 ősz 4. forduló 09.18.

Nemzeti Sport tippjei: Pécsi DV— Vasas (Pécsett): 3:1 a Pécsi DV javára. Postás—BSzKRT (Postás-pályán): 1:0 a Postás javára. Haladás—Egyetértés (Szombathelyen): 3:1 a Haladás javára. Tatabánya—UTE (Tatabányán): 1:1.  Lampart—Tokod (Erzsébeten): 3:2 a Lampart javára.. Rákoskeresztúr—Pénzügy (Rákoskeresztúron): 2:2. Alba Regia—Sopron (Székesfehérvárott): 3:1 az Alba Regia javára.

Rákoskeresztúr—PÉNZÜGY Rákoskeresztúr, 4. Vezeti: Kelesi dr.

RTE: Matus — Paulovics, Bozsur — Marosi, Seffelin, Hammer — Csere, Hadi, Csipák, Takács, Zappert.

PTSC: Szikszai — Paulin, Suhai — Pöstyényi, Bíró, Gál — Szatmári, Endrődi, Aranyosi, Borbás, Oláh.

Minden részében jobb volt a Keresztúr
Rákoskeresztúr—Pénzügy 4:2 (2:1) Rákoskeresztúr. Vezette: Kelesi dr.

RTE: Matus — Paulovics, Bozsur — Máyer, Seffelin, Marosi — Hadi, Csere, Takács, Hammer, Zappert.
PTSÖ: Szikszai — Paulin, Suhai — Borbás, Pöstényi, Gál — Szatmári, Endrődi, Aranyosi, Bíró, Oláh.

Hosszú percekig egyik kapunál sem adódik komolyabb helyzet. A 27. percben pompás Zappert-—Csere szövényt Csere góllal fejez be. 1:0. A 34. percben Matus Szatmári beadását elvéti és Oláh a keze mellett gólt fejel 1:1. A 40. percben Paulovics 20 méteres szabadrúgása kerül a hálóba 2:1. Fordulás után a 7. percben a PTSC ér el gólt. Szatmári egészen a kapuba viszi a labdát. 2:2. Két perc múlva Zappert labdáját Szikszai kiejti és Takács gólt fejel 3:2. Takács szerzi az utolsó gólt Paulovics szabadrúgást pompás fejessel küldi a jobb felső sarokba 4:2. Kitűnt: Paulovics (a mezőny legjobbja), Seffelin és Takács, illetve Paulin és a két szélső.

Kaszás Kálmán, RTE: Megérdemelten győztünk.
Kővágó Károly PTSC: A csatársorunk nem talált magára

További eredemények:  Lampart—Tokod 1:1 (1:0)  Erzsébet utca, 1700 néző.  UTE—Tatabánya 4:0 (0:0)  Tatabánya, 1500 néző.  BSzKRT—Postás 2:1 (2:1)  Lóverseny tér. Haladás-Egyetértés 5-1 (0-0) Szombathely, 2000 néző.  Pécsi DV—Vasas 4:0 (2:0)  Pécs. Sopron—Alba Régia 3:2 (0:1)  Székesfehérvár 1200 néző.

NB/B 1938-39 ősz 5. forduló 09.25.
Nemzeti Sport tippjei: Pécsi DV—Tokod: 2:1 a Tokod javára. BSzKRT—PTSC: 1:0 a BSzKRT javára. Haladás-—Sopron: 1:0 a Haladás javára. Tatabánya—Álba Regia: 2:2. Lampart—Rákoskeresztúr: 7:1 a Lampart javára. Postás—UTE 3:2 a Postás javára. Vasas—Egyetértés: 2:0 a Vasas javára.

BSzKRT—PTSC Sport-utca, 2 órai kezdéssel. Vezeti: Kantek.

BSzKRT: Tóth — Takács, Zöld — Biczó, Benczik, Rumos — Perger II., Návai, Táncos, Bene, Tóith II.

PTSC: Simon dr — Bíró, Suhai — Nagy, Balogh, Gál — Szatmári, Tamássy dr, Aranyosi, Borbás, Oláh.

Gyenge volt a Pénzügy
BSzKRT—Pénzügy 4:0 (2:0) Sport-utca. Vezette: Kantek.

BSzKRT: Régi — Takács, Zöld — Biczó, Benczik, Rumos — Perger II., Návay, Táncos, Bene, Tóth.

Pénzügy: Simon dr. — Pöstényi, Suhai — Nagy, Balogh, Gál — Szatmári, Tamássy dr., Aranyossi, Borbás, Endrődi.

A 8. percben Benczik jó labdájával Bene kitör, Táncos elé játszik, a középcsatár közelről a hálóba lő. 1:0. Benőnek van nagy helyzete, de kihagyja. A 25. percben Bene lyukra játssza Táncost és a középcsatár fordulásból bombáz a léc alá. 2:0. A 33. percben Tóth és Nagy összecsap, a játékvezető mind a kettőt kiállítja. Szünet után némi Pénzügy-fölény. Az 5. percben Borbás keresztlabdáját Endrődi nagy helyzetből mellé lövi. A 20. percben Perger II.-t a büntetőn belül akasztják. Táncos, büntetőjét Simon dr. kivédi. A 28. percben Táncos javít, jó labdát ad Perger Il.-nek és a szélső közelről gólt szerez. 3:0. Tamássy dr. fejesét tisztázza Régi, majd Táncos két emberen megy keresztül és az utolsó gólt lövi. 4:0. Jó: Takács, Benczik (a mezőny legjobbja), Biczó és Tánczos, illetve Pöstényi, Suhai és Szatmári

Kékessy Márton BSzKRT: Remek játékkal győztünk.
Grády József PTSC: Nem tudunk formába lendülni.

További eredmények: Postás-UTE 1-1 (0-0), Lampart—Rákoskeresztúr 10:0 (6:0) Erzsébet-utca. 1200 néző. Vasas—Egyetértés 3:2 (1:1) Béke-u. Tatabánya—Álba Regia 3:0 (3:0) Tatabánya. 1500 néző.  Tokod—Pécsi DV 2:2 (2:0) Pécs, 1800 néző. Haladás—Sopron 1:0 (0:0)  Szombathely. 2500 néző.

NB/B 1938-39 ősz 6. forduló 10.09.
Nemzeti Sport tippjei: Lampart—Vasas: 5:1 a Lampart javára, Rákoskeresztúr—Tatabánya: 2:0 a Rákoskeresztur javára, Sopron—BSzKRT: 2:1 a Sopron javára. Pénzügy—Pécsi DV: 2:1 a Pénzügy javára. Tokod—Postás: 1:1. MÁVAG—Mezőtúr: 2:1 a MÁVAG javára.

PÉNZÜGY—PÉCSI DV Pasaréti-út, 3 órai kezdéssel. Vezeti: Iváncsics. Pénzügy: Simon dr — Paulin, Suhai (Hering) — Nagy, Aranyosi, Borbás — Tamássy dr, Bodor, Ondrus, Zalai, Oláh.

Pécsi DV: Grozdies — Keller, Loós — Krivitz, Onódi, Valkai — Keszler II., Keszler I., Dunai, Csirke, Petri.

Pécs jobb volt, megérdemelten nyert

Pécsi DV—Pénzügy 4:3 (1:1) Pasaréti út. Vezette: Iváncsics.

Pécsi DV: Grozdics — Keller, Loós — Krivitz, Onédy, Valikai — Keszler II., Keszler I., Dunai, Csirke, Petri.

Pénzügy: Simon dr. — Paulán, Suhai — Nagy, Aranyosi, Borbás — Tamásy dr., Bodor, Ondrus, Zalai, Oláh.

A gyors és jó Pécs megérdemelten nyert a szétesőn játszó Pénzügy ellen. Változatos játék után fölénybe kerül a Pécs és a 28. percben jobboldali támadásból Keszler II. mintegy nyolc méterről gólt rúg, 1:0. A 38. percben Pénzügy-támadás után kavarodásból Aranyosi egyenlít, 1:1. A pécsiek továbbra is támadnak és sok helyzetet teremtenek az ellenfél kapuja előtt. Szünet után a 2. percben Tamássy beadását Zalai a hálóba továbbítja, 1:2. A 10. percben Petri beadását Keszler belövi, 2:2. Továbbra is a pécsiek támadnak, a Pénzügy beszorul. A 31. percben Keszler II. szögletét Onódy befejeli, 3:2. A 37. percben Suhai hibáz és a kiszökő Dunai lövése gól, 4:2. A 41. percben Keller hazaadása a kifutó Grozdics mellett a hálóba jut. Öngól! 4:3.

Jó: Loos, Onódy, a két Keszler és Petri, ill. Aranyosi, Borbás és Ondrus.
Vágner Sándor (Pécsi DV): Eddig a védelmünk volt jó, most a támadósorunknak ment a játék.
Grádi István PTSC: Széteső játékkal nem nyerhettünk.

További eredmények: Egyetértés—UTE 2:1 (2:0) Megyeri út. Rákoskeresztúr—Tatabánya 2:0 (1:0) Rákoskeresztúr. 500 néző. Tokod—Postás 4:1 (2:0) Tokod. 500 néző. Vasas—Lampart 1:1 (1:0) Erzsébet-u. 1600 néző., Sopron-BSzkRt 3:2 (2:1) Sopron, 1000 néző.