A Pénzügyőr SE labdarúgásának története (3. rész) Pénzügyi Tisztviselők Sport Clubja 1938/1939 7-10. fordulók

A Pénzügyőr Sport Egyesület elődei: 1923-ig a Pénzügyi Központ Tisztviselők Sport Egylete,  majd 1923-tól 1945-ig a Pénzügyi Tisztviselők Sport Clubja. Az 1945-ös évben Közalkalmazottak TE néven, aztán 1945–1948 között Közalkalmazottak Sport Egyesületeként, 1948-1949 között Pénzügyi Közalkalmazottak Sport Egyesülete volt az egyesület neve. 1949-1950 októbere között Pénzügyi Dolgozók Sport Egyesülete, 1950. október 27-től Pénzügyőr SE.

Készült:

• A Nemzeti Sport 1938/1939. évi lapszámai
  • dr. Bilkei-Dorzó Dávid kigyűjtésének, és előszavának felhasználásával
Pasarét klubház-étterem, 1930-as év környéke

NB/B 1938-39 ősz 7. forduló 10.16.
Nemzeti Sport tippjei: BSzKRT—Vasas: 2:2. Haladás—Pécsi DV: 3:2 a Haladás javára. Tatabánya—Postás: 2:1 a Postás javára. Lampart—Egyetértés: 1:0 a Lampart javára. Rákoskeresztúr—UTE: 1:0 az UTE javára. Sopron—Pénzügy: 3:0 a Sopron javára.

SOPRON—PÉNZÜGY Sopron, 3 órai kezdéssel. Vezeti: Németh. P,

Sopron: Balogh — Soproni I., Fekete — Polgár, Straszor, Mulczer — Soproni II., Németh, Salamon, Viktora, Kalmár. Pénzügy: Simon dr — Paulai, Suhai — Nagy, Aranyosi, Borbás — Tamásy dr, Bodor, Ondrus, Zalai, Oláh.

Legalább döntetlent érdemelt volna a Pénzügy

Sopron—Pénzügy 4:3 (1:2) Sopron. 1000 néző. Vezette: Németh

Sopron: Balogh — Soproni I., Fekete — Strasszer, Kummert, Mulczer — Soproni II., Németh, Salamon, Viktora, Kalmár.

Pénzügy: Simon dr — Paulin, Suhai — Nagy, Aranyosi, Bolhás — Szakmári, Bodor, Zilahy, Endrődi, Oláh.

Az első 20 percben nagy a soproni fölény. A 25. percben Salamon kiugrik, közeli lövését Simon dr csak beljebb tudja segíteni. 1:0. A 34. percben Szakmári Oláh elé ad és a balszélső kiegyenlít. 1:1. A 40. percben Aranyosi a kapu elé íveli a labdát, Zilahy kapja és fordulásból a hálóba lövi. 1:2. Szünet után öt perc alatt három gólt kap a Pénzügy. A 2. percben Soproni II. megszökik és Simon dr-t is kicselezve egyenlít. 2:2. Két perc múlva Kummert szabadrúgását Németh helyezi a hálóba. 3:2. A 7. percben Salamon a balszélről a kapu elé ad és a naptól zavart Simon dr nem tudja megakadályozni Soproni II. fejes gólját. Ezután nagy Pénzügy-fölény következik, a 17. percben Szakmári elfut, beadásából Bodor 4:3-ra szépíti az eredményt.
Jó: Soproni I. és II. és Strasszer, illetve Simon dr, Suhai és Zilahy.

Csizmadia János (Sopron): Lélek nélkül játszott a csapat.

Grády István (Pénzügy): Szerencsétlen körülmények között vesztettünk.

További eredmények: Vasas—BSzKRT 1:0 (1:0)  Sport-utca. Lampart—Egyetértés 3:0 (1:0)  Erzsébet-utca, 1600 néző. Rákoskeresztúr—UTE 3:2 (2:1) Rákoskeresztúr, 500 néző. Haladás—Pécsi DV 5:2 (2:0)  Szombathely, 2000 néző.

NB/B 1938-39 ősz 8. forduló 10.23.

Nemzeti Sport jóslatai: Postás—Pénzügy: 3:1 a Postás javára. BSzKRT—Álba Regia: 1:0 a BSzKRT javára. Vasas—UTE: 2:1 a Vasas javára,  Pécsi DV—Sopron: 1:1. Haladás—Rákoskeresztúr: 5:1 a Haladás javára. Tatabánya—Lampart 2:0 a Lampart javára. Egyetértés—Tokod: 3:2 az  Egyetértés javára.

POSTÁS—PÉNZÜGY Lóverseny tér, háromnegyed 3 órai kezdéssel. Vezeti: Iváncsics.

Postás: Balatoni — Kovács, Várkonyi — Kárpáti, Gombos, Bokor I. — Sas, Bódogh, Berzi, Cservenka, Bajkai.

Pénzügy: Simon dr (Szikszai) — Paulán, Suhai — Nagy, Aranyosi, Borbás — Szatmári, Bodor, Zalai, Erdödi, Oláh.

Kétszer vezetett a Postás, mégis kikapott

Pénzügy—Postás 4:2 (1:2) Lóverseny tér. Vezette: Iváncsics.
Pénzügy: Szikszay — Paulin, Suhai — Nagy, Aranyosi, Hering — Szatmári, Bodor, Zalai, Borbás, Oláh.

Postás: Balatoni — Takács, Várkonyi — Kárpáti, Gombos, Bokor I, — Csere II., Bódogh, Berzi, Cservenkai, Bajkal.

A II. félidei játékával megérdemelten győzött a Pénzügy. Változatos játék után a 22. percben Bódogh átadását Cservenka a jobb felső sarokba vágja. 0:1. A 25. percben a Pénzügy szépen támad és Oláh bombáját Balatoni csak szögletre üti. A 30. percben 20 méteres szabadrúgás a Postás ellen, Oláh nagy lövése a sorfalról bepattan, 1:1. A 41. percben Cservenkát felvágják a 16-osnál. A szabadrúgást Berzi a jobb sarokba lövi. 1:2. Szünet után az első percben Oláh megszökik, beadására Balatoni kifut, de Zalai a feje fölött gólba emel. 2:2. Most feljön a Postás, de a Pénzügy jól védekezik. A 24. pereben Szatmári lefut, lövése Balatoniról lepattan és Bodor a hálóba fejel 3:2. A Postás most felforgat, az eredményen azonban így sem tud változtatni, sőt a 42. percben Borbás fejesgóljával 4:2-re növeli az eredményt a Pénzügy.
Jók: a két hátvéd, Nagy, Hering, Szatmári és Zalai, illetve Takács, Gombos és Cservenka.

Grády István, Pénzügy: Nagyon megérdemeltük a győzelmet.
Dobos Károly, Postás: Gólképtelen támadósorunk miatt vesztettünk.

További eredmények: BSzKRT—Álba Regia 2:1 (1:1) Sport-utca. Sopron—Pécsi DV 2:1 (1:1) Pécs, 400 néző. Haladás—Rákoskeresztúr 4:2 (2:1) Szombathely, 1000 néző. Lampart—Tatabánya 2:2 (2:1) Tatabánya, 1500 néző. UTE—Vasas 3:2 (2:1) Béke-utca. Egyetértés—Tokod 1:1 (0:0)’Győr, ETO-pálya 600 néző.

NB/B 1938-39 ősz 9. forduló 10.30.

A Nemzeti Sport jóslatai: Pécsi DV—BSzKRT 2:2. Pénzügy—Álba Regia: 3:2 a Pénzügy javára. Tokod—Rákoskeresztúr: 4:2 a Tokod javára. UTE—Lampart: 3:1 a Lampart javára. Egyetértés—Tatabánya: 2:1 az Egyetértés javára. Postás—Haladás: 2:2. Vasas—Sopron: 2:1 a Vasas javára.

11-esekkel tarkított küzdelemben nyert a Pénzügy
Pénzügy—Álba Regia 6:4 (2:2) Pasaréti-út. Vezette: Kantek.

Pénzügy: Szikszai — Paulin, Suhai — Nagy, Aranyosi, Hering — Szatmári, Zalai, Ondrus, Borbás, Oláh.
Álba Regia: Mák — Borbás, Kiss — Vass, Varga II., Bokán — Háry, Szamos, Varga I., Szabó, Kábád.

Nehéz talajon izgalmas, nagyiramú küzdelem. A 15. percben Kabai lefut, bead és Háry a hálóba
fejel. 0:1. A 20. percben Ondrus a kifutó Mák mellett lő gólt. 1:1. A 34. percben Varga I. kap labdát, de Szikszai rávetéssel ment. A 40. percben Zalai szökteti Szatmárit, a szélső lefut és a jobb sarokba lő. 2:1. A 42. percben Hering Háryt a 16-on belül gáncsolja, 11-es! Varga I. a büntetőt beteszi. 2:2. Szünet után a 10. percben Varga II. kezel a 16-on belül és a 11-esböl Borbás vezetést szerez. 3:2. A 17. percben Kiss hibáz és Ondrus közelről bombáz a hálóba 4:2. A 20. percben Paulin hibáz és a szemfüles Kabai szépít. 4:3. A 26. percben Szatmári beadásából Ondrus fejel a hálóba. 5:3. A 27. percben a Pénzügy védelme összefut és Háry az üres kapuba lő. 5:4. Kezdés után a 16-oson belül Zalait lökik, 11-es. Borbás büntetőjét Mák remekül öklözi szögletre. A 32. percben Zalai közeli lövése jelenti az utolsó gólt. 6:4. Ezután Zalai megüti Borbást, mire a játékvezető kiállítja.

Jó: Szikszai, Suhai, Aranyosi, Ondrus és Szatmári, illetve Mák (a mezőny legjobbja), Varga II. és Háry.

Grádi István (Pénzügy): A fiúk minden dicséretet megérdemelnek.
Harasztosi Ernő dr (Álba Regia): Nyolc perccel előbb fújta le a mérkőzést a játékvezető. Tartalékjaim nem bírták a sarat.

További eredmények: Sopron—Vasas 5:1 (4:1) Béke u. Haladás—Postás 3:0 (2:0) Lóverseny tér, 2000 néző. Tokod—Rákoskeresztúr 1:1 (1:1) Tokod, 500 néző. BSzKRT—Pécsi DV 2:1 (0:1) Pécs, 1500 néző. Egyetértés—Tatabánya 1:1 (0:0) Győr, 1200 néző.

NB/B osztály 1938/39 10. forduló 11.06.

Nemzeti Sport jóslatai: Lampart — Haladás: 3:1 a Haladás javára. Tatabánya — Vasas: 1:0 a Tatabánya javára. Rákoskeresztúr — BSzKRT: 2:0 a Rákoskeresztúr javára. Álba Regia — Pécsi DV: 3:2 az Álba Regia javára. Sopron — Postás: 4:2 a Sopron javára. Pénzügy — Egyetértés: 2:1 a Pénzügy javára. Tokod — UTE: 2:0 a Tokod javára.

PÉNZÜGY—EGYETÉRTÉS (GYŐR) Pasaréti út, negyed 3 óra kezdéssel. Sólymos.

PTSC: Szikszai — Paulin, Suhai — Nagy, Aranyossy, Hering — Szatmáry (Jager), Zalai, Ondrus, Borbás, Oláh.

ETO: Dombóvári — Szele, Pető — Farkas, Kovács, Limperger — Osbóth, Petőházi, Selmeczi, Kecskés, Tóth III.

A Pénzügy csak támadott, a gólokat az Egyetértés rúgta
Egyetértés—Pénzügy 4:1 (2:0)
Pasaréti út. Vezette: Sólymos.

Egyetértés: Dombóvári — Szele, Pető — Farkas, Kovács, Limperger — Osbóth, Petőházi, Selmeczi, Kecskés, Tóth III. Pénzügy: Szikszay — Paulin, Hering — Nagy, Aranyossy, Gál — Jáger, Zalai, Ondrus, Borbás, Oláh.

A Pénzügy támadott és az Egyetértés rúgta a gólokat. A 10. percben Farkas beadását Selmeczi védhetetlenül fejeli a hálóba, 1:0. A 19. percben a Pénzügynek van jó helyzete, de Oláh a kapu mellé lő. A 35. percben váratlanul az ETO ér el újabb gólt. Petőházi Kecskés elé emel, a balösszekötő egyből továbbít a kapuba. 2:0. A Pénzügy-védelem erősen ludas a gólban! Szünet után a 3. percben a tehetetlen Szikszay mellett Osbóth a harmadik gólt szerzi. 3:0. A Pénzügy ellentámadásait a gyatra csatárok elrontják. A 21. percben Kecskés lő a hálóba. 4:0. A 29. percben Nagy lövését Dombóvári a felső sarokba üti 4:1.

Jó: Dombóvári (a mezőny legjobbja), Szele, Kovács, Selmeczi és Kecskés, illetve Zalai, Borbás és Oláh.

Kovács Mihály, ETO: Idegen pályán értékes győzelem.
Grádi István, Pénzügy: Tartalékos csapatomból többre nem tellett.

További eredmények: Haladás—Lampart 2:1 (1:1) Erzsébet-utca, 2000 néző. BSzKRT—Rákoskeresztúr 2:1 (0:1) Rákoskeresztúr, 300 néző. Tatabánya—Vasas 5:0 (3:0) félbeszakadt.  Tatabánya, 1500 néző. A II. félidő 32. percéig mezőnyjáték folyik. Ekkor a játékvezető a közönség részéről ért sértegetés miatt megállítja a mérkőzést és bevonul az öltözőbe azzal, hogy 5 perc alatt csináljanak rendet a nézőtéren. A játékvezető 3 perc múlva kész tovább vezetni a mérkőzést, a Vasas játékosai azonban öltözni kezdtek és nem hajlandók folytatni a játékot. Sopron—Postás 5:1 (3:1) Sopron, 1000 néző. UTE—Tokod 1:0 (0:0) Tokod. Pécsi DV—Álba Regia 1:1 (1:0) Székesfehérvár, 300 néző.

NB/B osztály 1938/39 11.13. elmaradt mérkőzések pótlása
Haladás—Álba Regia 5:1 (2:0) Székesfehérvár, 500 néző. Egyetértés—Rákoskeresztúr 2:0 (2:0) Győr. 800 néző.