A Pénzügyőr SE labdarúgásának története (7. rész) Pénzügyi Tisztviselők Sport Clubja 1938/1939 21-24. fordulók

A Pénzügyőr Sport Egyesület elődei: 1923-ig a Pénzügyi Központ Tisztviselők Sport Egylete,  majd 1923-tól 1945-ig a Pénzügyi Tisztviselők Sport Clubja. Az 1945-ös évben Közalkalmazottak TE néven, aztán 1945–1948 között Közalkalmazottak Sport Egyesületeként, 1948-1949 között Pénzügyi Közalkalmazottak Sport Egyesülete volt az egyesület neve. 1949-1950 októbere között Pénzügyi Dolgozók Sport Egyesülete, 1950. október 27-től Pénzügyőr SE.

Készült:

• A Nemzeti Sport 1938/1939. évi lapszámai
  • dr. Bilkei-Dorzó Dávid kigyűjtésének, és előszavának felhasználásával
A Pasaréti tér 1938-ban. A képekhez tartozó információk a www.ilyenisvoltbudapest.hu honlapról származnak.

NB/B osztály 1938/39 21. forduló 04.23.

Nemzeti Sport jóslatai: Alba Regia—Rákoskeresztúr: 5:2 az Alba Regia javára.
Sopron—Lampart FC: 2:1 a Sopron javára. Pénzügy—Tatabánya: 2:2. Tokod—Haladás: 3:2 a Haladás javára. UTE—BSzKRT: 2:1 az UTE javára. Egyetértés—Pécsi DV: 1:0 az Egyetértés javára. Postás—Vasas: 3:1 a Postás javára.

PÉNZÜGY—TATABÁNYA Pasaréti-út, 5 órai kezdéssel. Vezeti: Fehérvári

PTSC: Simon dr. — Paulin, Hering — Aranyosi, Balogh, Gaál — Szatmári, Ondrus II., Nagy, Gáspár, Oláh

TSC: Konecsni — Nagy, Róth — Szabó, Széles, Dolina — Hámori, Németh, Smudla, Pallag, Jancsák

Szerencsés győzelem

Tatabánya—Pénzügy 1:0 (0:0) Pasaréti út, 200 néző. Vezette: Fehérvári

TSC: Konecsni — Nagy, Róth — Szabó, Széles, Dolina — Hámori, Handl, Smudla, Erdődi, Jancsák

PTSC: Simon dr. — Paulin, Hering — Aranyosi, Balogh, Gaál — Szatmári, Borbás, Nagy, Gáspár, Oláh.

Az első percekben két gólhelyzet is nyílik a TSC kapuja előtt, de Oláh mindkettőt elhibázza. Rögtön utána a PTSC kapuja előtt adódik meleg helyzet. Simon dr. kifut, a labda Hámori elé pattan tőle, de a szélső az üres kapu mellé emel. A PTSC szépen támad, de a csatárai lövését nem kíséri szerencse. A 31. percben szabadrúgás a TSC ellen. Oláh bombalövése a 16-osról mellé megy. Szünet után a 9. percben Szatmári két lépésről Konecsni kezébe lő. Most feljön a TSC. A 22. percben Nagy egyedül tör kapura, da jó helyzetből fölé lő. A 28. percben a TSC jobbszárnya nagyszerű adogatással közeledik a hazai csapat kapuja elé. A védelem megzavarodik. Simon dr. kétségbeesetten fut ki kapujából és az átvágott labdát Jancsák az üres kapuba rughatja. A PTSC rákapcsol, de ellenfele kilenc emberrel nagyszerűen húzza ki a hátralevő időt.

Jó: Konecsni, Nagy, Széles és Jancsák, illetve: Hering, Aranyosi és Gaál.

Gajda László (TSC): Tartalékokkal is sikerült győznünk.
Reinhardt József (PTSC): Hat góllal kellett volna nyernünk.

További eredmények: BSzKRT—UTE 3:1 (1:1) Megyeri út, 8000 néző. Egyetértés—Pécsi DV 2:1 (2:0) Győr, 1000 néző. Lampart FC-Sopron 3:1 (1:0) Sopron, 1500 néző. Postás-Vasas 2:2 (1:1) Lóverseny tér, 8000 néző,  Alba Regia—Rákoskeresztúr 3:0 (0:0)  Székesfehérvár, 800 néző. Tokod—Haladás 3:0 (3:0) Tokod.

NB/B osztály 1938/39 22. forduló 04.30.

Nemzeti Sport jóslatai: BSzKRT—ETO: 2:1 a BSzKRT javára. Haladás—UTE: 2:0 a Haladás javára. Tatabánya—Tokod: 2:2. Lampart FC—Pénzügy: 3:1 a Lampart FC javára. Rákoskeresztúri TE—Sopron: 3:2 a Sopron javára. Alba Regia-Vasas: 5:2 az Alba Regia javára.  Pécsi DV—Postás: 2:1 a Pécsi DV javára.

Lampart FC—PÉNZÜGY Előd utca, 5 órai kezdéssel. Vezeti: Tihaméri

Lampart FC: Berkesi — Vadász, Nádas — Steiner, Vértes, Havas — Király, Bihari, Blaskó, Hidegkúti, Tolvaj

Pénzügy: Simon dr. — Paulin, Hering — Aranyosi, Balogh, Gaál — Szatmári, Borbás, Ondrus II., Gáspár, Endrődi.

Gyenge a pénzügyiek támadósora

Lampart FC—Pénzügy 2:0 (1:0) Pestszenterzsébet, BHÉV-pálya, 1100 néző. Vezette: Tihaméri

PTSC: Simon dr. — Paulin, Hering — Aranyosi, Balogh, Gaál — Szatmári, Borbás, Ondrus II., Gáspár, Endrődi

A mélytalajú pályán csak erős küzdelem után tudott győzni a helyi csapat. Az első percekben a Pénzügy támad, de Ondrus fölé lő. Ezután mezőnyjáték alakul ki. A 27. percben Bihari lövését Simon dr. fogja. A túlsó oldalon Szatmári biztos helyzetben elveszti a labdát. A 44. percben Hidegkúti váratlan lövése Simon dr. keze között becsúszik. 1:0. Fordulás után erős iramot diktál a gyári csapat. A 6. percben Király beadását Blaskó közelről bevágja. 2:0. A helyiek fedezetsora úr a mezőnyben. A csatárokat jobbnál jobb labdákkal tömik, de azok nem boldogulnak a Pénzügy jól működő védelmével. Az utolsó percekben Bihari gyengén lö kapura.

Jó: Steiner (a mezőny legjobbja), Vértes, Bihari és Tolvaj, illetve Paulin, Aranyosi, Balogh és Gaál
Selmeczi Alajos (Lampart FC): Végre itthon is győztünk.
Reinhardt József (PTSC): A Lampart FC megérdemelten győzött, nem volt csatársorunk.

További eredmények: BSzKRT—Egyetértés 3:2 (1:0) Sport u. 300 néző. Sopron-Rákoskeresztúri TE 2:1 (2:0) félbeszakadt („Két kiállítás után a közönség egyre hangosabb lett. A játékvezető kevesli a rendezőket és az ott lévő két csendőrt és ezen a címen a játékot lefújja.”), Tatabánya—Tokod 1:1 (1:1) Tatabánya, 3000 néző. Alba Regia—Vasas 7:0 (4:0) Székesfehérvár, 1000 néző. Postás—Pécsi DV 3:2 (1:1) Pécs, 1000 néző. Haladás—UTE 2:0 (0:0)  Szombathely, 2000 néző.

NB/B osztály 1938/39 23. forduló 05.07.

Nemzeti Sport jóslatai: Pénzügy—Rákoskeresztúr: 2:0 a Pénzügy javára. Tokod—Lampart FC: 2:1 a Lampart FC javára.  UTE—Tatabánya: 2:0 az UTE  javára. ETO—Haladás: 2:2.  BSzKRT—Postás: 2:1 a Postás javára.  Sopron—Alba Regia: 4:3 a  Sopron javára.

PÉNZÜGY—RÁKOSKERESZTÚR Pasaréti út, háromnegyed 5. Vezeti: Rubint

PTSC: Simon dr. — Paulin, Hering — Nagy, Balogh, Gaál — Szatmári, Ondrus II., Aranyosi, Gáspár, Endrődi
RTE: Pintér —Paulovics, Blahó — Zentai, Péter, Várszegi — Hadi, Csere, Bozsur, Mundloch, Fellner

Remekelt a Pénzügy csatársora
Pénzügy—Rákoskeresztúr 6:2 (2:1)
Pasaréti út, 500 néző. Vezette: Rubint

PTSC: Simon dr. — Paulin, Hering — Aranyosi, Balogh, Gaál — Szatmári, Ondrus II., Nagy, Gáspár, Endrődi
RTE: Pintér — Paulovics, Blahó — Zentai, Péter, Várszegi — Csere, Mundloch, Nyulasi, Fellner, Zappert

A szünet után összeroppanó RTE felett könnyű győzelmet aratott a Pénzügy. Már a 3. percben vezet az RTE. Zentai kiugrasztja Cserét, a PTSC védelme tétovázik és a szélső akadálytalanul rúg a jobbsarokba. 0:1. A 8. percben egyenlít a PTSC. Szatmári beadását Gáspár közelről vágja a hálóba, 1:1. A 33. percben Nagy szökteti Endrődit és a szélső a balsarokba vágja a labdát. 2:1. A gól után veszélyesen támad az RTE. Paulin a gólvonalról fejel ki egy labdát.
Szünet után a 2. percben Endrődi gólhelyzetben rúg lyukat. Utána Nagy emel a hatosról az üres kapu fölé. A 16. percben Nagy—Ondrus II.—Szatmári a labda útja és a szélsö a hálóba talál. 3:1. A 23. percben Nagy egyedül tör ki és az eléje kifutó Pintér fölött a hálóba emel. 4:1. A 34. percben Endrődi Pintér kezéből lövi gólba a labdát. 5:1. A 41. percben Zappert beadásából Csere szépít. 5:2. A 44. percben Nagy a hatodik gólt lövi. 6:2

Jó: Simon dr., Paulin, Aranyosi, Szatmári, Ondrus II. és Nagy, illetve Paulovics, Zentai, Péter és Csere.
Rajnai József (PTSC): Végre a csatársorunk is magára talált.
Meiszter Gyula (RTE): Csatársorunk tehetetlen volt.

További eredmények:  UTE—Tatabánya 3:2 (1:0). Postás—BSzKRT 1:0 (0:0)  Sport u., Haladás—Egyetértés 2:2 (1:0) Győr, 2500 néző. Sopron—Alba Regia 3:2 (0:2) Sopron, 1000 néző. Lampart FC—Tokod 1:1 (1:0) Tokod

NB/B osztály 1938/39 23. forduló 05.14.

Nemzeti Sport jóslatai: Haladás—Postás: 2:1 a Haladás javára. Tatabánya—Egyetértés: 2:0 a Tatabánya javára. Lampart FC—UTE: 4 :1 a LaFC javára. Tokod—Rákoskeresztúr: 4:1 a Tokod javára. Alba Regia—Pénzügy: 3:2 az Alba Regia javára. Sopron—Vasas: 3:1 a Sopron javára. BSzKRT—Pécsi DV: 3:2 a BSzKRT javára

ALBA REGIA—PÉNZÜGY Székesfehérvár, 5 órai kezdéssel. Vezeti: Czeczely

Alba Regia: Mák — Blazsur, Kiss — Csirke II., Varga II., Raffai II. — Háry, Szamosi, Varga I., Szabó, Gantner

Könnyen nyert az Alba Regia

Alba Regia—Pénzügy 4:1 (2:0)  Székesfehérvár, 600 néző. Vezette: Czeczely.

ARAK: Mák — Blazsur, Kiss — Csirke II., Varga II., Raffai II. — Háry, Szamosi, Varga I., Szabó, Gantner

PTSC: Simon dr. — Paulin,  Hering — Aranyosi, Balogh, Gaál — Szatmári, Ondrus II., Nagy, Gáspár, Endrődi

A PTSC a mezőnyben (főleg az első félidőben) jó volt, de a kapu előtt az ARAK-csatárok biztosabbak voltak. A 16. percben Szamosi szökteti Háryt, Gaál elfogja előle a labdát* hazaadja, de közben már Simon dr. is kijött a kapuból. Öngól. 1:0. A 40. percben Háry beadását Gartner közelről bevágja. 2:0. Szünet után 10 emberrel játszik a PTSC, mert Balogh húzódása kiújult. Aranyosi megy a helyére, a jobbfedezet pedig Ondrus II. lesz. A 14. percben Szabó kiugrasztja Varga I.-et, Varga biztosan lő a hálóba. 3:0. A 19. percben Szabó—Szamosi— Varga I. adogatás után ismét Varga eredményes. 4:0. Ezután az ARAK lefékez és így Endrődinek sikerül megszereznie a becsületgólt. 4:1

Jó: Kiss, Varga II., Varga I., Szabó (ARAK), Hering, Simon dr., Endrődi (PTSC)
Harasztossy Ernő dr. (ARAK): Jobb játékkal megérdemelten győztünk.
Rajnay József (PTSC): Nem nyilatkozom, mert megsértődnének a partjelzők.

További eredmények: BSzKRT—Pécsi DV 3:3 (2:1) Sport u., Lampart FC—UTE 4:2 (1:1) Pesterzsébet, BHÉV-pálya, 1400 néző. Vasas—Sopron 2:0 (2:0) Sopron. Egyetértés—Tatabánya 1:1 (1:1)  Tatabánya, 2800 néző.  Tokod—Rákoskeresztúr 4:1 (3:0)  Tokod, 300 nézö. Haladás-Postás 5:0 (4:0) Szombathely, 1000 néző

NB/B osztály 1938/39 24. forduló 05.21.

Nemzeti Sport jóslatai: Pénzügy—Sopron: 2:2. Tokod—Alba Regia: 3:2 a Tokod javára. UTE—Rákoskeresztúr: 3:1 az UTE javára. Egyetértés—Lampart FC: 2:1 a Lampart FC javára. Postás—Tatabánya: 2:1 a Postás javára. Vasas—BSzKRT: 1:0 a Vasas javára.

PÉNZÜGY—SOPRON Pasaréti út, fél 4. Vezeti: Tihaméry

PTSC: Simon dr. — Paulin, Hering — Aranyosi, Nagy, Gaál — Szatmári, Bodor, Czirkovics, Gáspár, Endrődi
Sopron: Balogh — Soproni I., Fekete — Murányi, Serényi, Grafl — Soproni II., Németh, Salamon, Viktora, Schwenk

Gyengén játszott a Pénzügy csatársora

Pénzügy—Sopron 1:1 (0:0) Pasaréti út, 200 néző. Vezette: Tihaméry

SFAC: Balog — Soproni I., Fekete — Serényi, Kalocsai, Viktora — Soproni II., Németh, Salamon, Várszegi, Sebes

A PTSC az utolsó percben engedte ki a kezéből a győzelmet. Az első támadásokát a PTSC vezeti. A SFAC védelme bizonytalankodik. A PTSC nem tudja kihasználni a helyzeteket. A 23. percben veszélyes helyzet a PTSC kapujánál. Hering elengedi Salamont, és a középcsatár közeli lövését Simon dr. az utolsó pillanatban védi. A 31. percben Németh kapufát lö. A 36. percben Hering és Soproni II. összefut. Soproni II. a lábán megsérül és kiáll, öt perc múlva tér vissza. Szünet után a 8. percben Enárödi lefut s beadását Czirkovics a jobbsarokba fejeli. A gól után erősen támad a SFAC. A 38. percben Soproni a góllövö. A 40. percben Nagy és Várszegi összecsap s a játékvezető mindkettőt kiállítja.

Jó: Simon dr., Paulin, Hering, Nagy és Endrődi, illetve Balog, Viktora, Németh és Várszegi.

Rajnai József (PTSC): Fölényünk alapján győznünk kellett volna.
Fürst Lajos (SFAC): Igazságos eredmény.

További eredmények: Egyetértés—LaFC 3:0 (1:0) Győr, 1500 néző. Postás—Tatabánya 1:0 (Félbeszakadt)
Lóverseny tér (A mérkőzés megkezdése előtt vészesen közeledő viharfelhők a 300 főnyi szurkolótáborban igen nagyfokú balsejtelmet ébresztettek!…. A 16. percben a, játékvezető füttyével jelzi, hogy a mérkőzést tovább játszani nem lehet, mert a pályán talpalatnyi száraz hely sem maradt’”), Vasas—BSzKRT 0:0 (Félbeszakadt) Béke utca, 500 néző („ A 19. percben a vihar miatt a játékvezető lefújta a mérkőzést.”), UTE—Rákoskeresztúri TE 1:0 (1:0) (Félbeszakadt). Megyeri út, 500 néző („A második félidőben a hatalmas felhőszakadás miatt a játékvezető a mérkőzést félbeszakította. Negyedórai várakozás után a játékvezető a két csapat intézőjével megvizsgálta a pálya talaját, majd azt alkalmatlannak találva, lefújta a mérkőzést.”). Haladás—Pécsi DV 4:0 (2:0) Pécs, 1500 néző. Tokod—Alba Regia 1:1 (1:1)