A Pénzügyőr SE labdarúgásának története (8. rész) Pénzügyi Tisztviselők Sport Clubja 1938/1939 25-26. fordulók, osztályozók

A Pénzügyőr Sport Egyesület elődei: 1923-ig a Pénzügyi Központ Tisztviselők Sport Egylete,  majd 1923-tól 1945-ig a Pénzügyi Tisztviselők Sport Clubja. Az 1945-ös évben Közalkalmazottak TE néven, aztán 1945–1948 között Közalkalmazottak Sport Egyesületeként, 1948-1949 között Pénzügyi Közalkalmazottak Sport Egyesülete volt az egyesület neve. 1949-1950 októbere között Pénzügyi Dolgozók Sport Egyesülete, 1950. október 27-től Pénzügyőr SE.

Készült:

• A Nemzeti Sport 1938/1939. évi lapszámai
  • dr. Bilkei-Dorzó Dávid kigyűjtésének, előszavának és epilógusának felhasználásával

NB/B osztály 1938/39 25. forduló 06.04.

Nemzeti Sport jóslatai: BSzKRT—Tatabánya: 2:1 a BSzKRT javára. Tokod—Pénzügy: 2:0 a Tokod javára. UTE—Sopron: 3:2 a Sopron javára. Postás—Rákoskeresztúr: 3:1 a Postás javára. Vasas—Haladás: 3:1 a Haladás javára. Pécsi DV—LaFC: 3:2 a LaFC javára.

TOKOD—PÉNZÜGY Tokod, fél 6. Vezeti: Meiszter

TÜSC: Barak — Kecskés, Berta —. Lékó, Mészáros, Kincses — Szemethy, Hevesi, Gerendási, Novák, Gárdonyi

PTSC: Simon dr. — Paulin, Hering — Aranyossy, Balogh, Gaál – Ondrus II, Czirkovics, Nagy, Gáspár, Endrődi

11-esböl egyenlített a Pénzügy

Tokod—Pénzügy 2:2 (2:1) Tokod. Vezette: Meiszter

TÜSC: Barak — Kecskés, Berta — Lékó, Mészáros, Kincses — Szemethy, Hevesi, Gerendási, Gárdonyi, Rozgonyi
PTSC: Simon dr. — Paulin, Hering — Aranyossy, Balogh, Gaál — Ondrus II., Czirkovics, Nagy, Gáspár, Endrődi

Tapogatózó játék után a 10. percben Endrődi elfut, beadását Berta kézzel leüti. Gáspár 11-esét Barak kivédi. A 10. percben Szemethy szerzi a TÜSC első gólját. 1:0. A 25. percben Kincses Rozgonyinak adja a labdát. Rozgonyi ívelten bead és Gerendási a hálóba fejel. 2:0. A PTBSC is feljön. Ondrus II. beadása Gáspár fejéről jut a kapuba. 2:1. A második félidőben a TÜSC sokkal jobbnak bizonyul. Paulin és Simon dr. azonban nagyszerűen játszik. A 25. percben Czirkovics akasztja Bertát, Berta elégtételt vesz, a játékvezető azonnal kiállítja. A 36. percben csinn miatt nagy csodálkozásra 11-est ítél a játékvezető a TÜSC ellen. Aranyossy belövi. 2:2.
Jó: Kecskés, Kincses, Gerendási, illetve Simon dr., Aranyossy, Gáspár,

Mohos Antal (TÜSC): A PTSC megérdemelte a döntetlent, de nem volt szüksége játékvezetői segédletre.
Kmetty Gyula (PTSC): Győzelmet érdemeltünk volna.

További eredmények: UTE—Sopron 3:0 (1:0) Megyeri-út. BSzKRT—Tatabánya 2:2 (1:1) Sport utca. Postás—Rákoskeresztúr 6:1 (1:1) Lóverseny tér, 700 néző. Haladás—Vasas 2:2 (1:0) Béke utca. Lampart FC—Pécsi DV 3:1 (1:0) Pécs, 1000 néző.

NB/B osztály 1938/39 26. forduló 06.11.
Nemzeti Sport jóslatai: Lampart FC—BSzKRT: 3:1 a LaFC javára. Rákoskeresztúr—Pécsi DV: 2:0 a Rákoskeresztúr javára. Alba Regia—Postás: 4:2 az Alba Regia javára. Sopron—Egyetértés: 2:1 a Sopron javára. Pénzügy—UTE: 2:2. Tokod—Vasas: 2:1 a Tokod javára. Tatabánya—Haladás: 1:1.

PÉNZÜGY—UTE Pasaréti-út, fél 6. Vezeti: Rubint

UTE: Antos — Fárbás, Dormos — Golács, Magyar, Kármán — Németh, Horváth, Schubert, Krózser, Jobbágy

UTE—Pénzügy 1:0 (Félbeszakadt) Pasaréti út, 200 néző. Vezette: Rubint

UTE: Antos — Fárbás, Dormos — Golács, Magyar, Kármán — Horváth, Németh, Schubert, Krózser, Jobbágy

Az UTE szerezte meg a vezetést, a játék végig nyilt volt, bármelyik csapat nyerhetett volna. Az 5. percben Paulin röviden ad haza, Jobbágy beszalad és a kifutó Simon dr. mellett a hálóba lő. 1:0. A gól után a Pénzügy támad többet, de az UTE-védelem mindent rombol. Közben nagy sötét felhők gomolyognak az égen és az első félidő 35. percében a zivatar miatt a játékvezető lefújta a mérkőzést.

Jó: Dormos. Magyar és Jobbágy, illetve Balogh, Gaál és Ondrus.
Lucz Lajos (UTE): Kár, hogy az eső elmosta a mérkőzést. Jó játék volt.
Kmetty Gyula (PTSC): Úgy érzem, megnyertük volna a mérkőzést.

További eredmények: Sopron—Egyetértés 5:3 (1:2) Sopron, 600 néző. Tatabánya – Haladás 1:0 (0:0) Tatabánya, 2500 néző. LaFC—BSzKRT 2:1 (Félbeszakadt) Vágóhid utca, 800 néző („A második félidőt a játékvezető a vihar miatt nem vezette le.”), Pécsi DV—Rákoskeresztúr 2:2 (2:2) (Félbeszakadt) Rákoskeresztúr („A 36. percben a hatalmas felhőszakadás miatt a játékvezető lefújja a mérkőzést.”), Alba Regia—Postás 2:1 (0:0) Székesfehérvár, 1000 néző. Tokod—Vasas 2:1 (2:1) Tokod, 400 néző

Félbeszakadt, elmaradt mérkőzések pótlása: 06.17.

Pénzügy — UTE

Pasaréti út, fél 6. Vezeti: Rubint

Pénzügy: Simon dr. — Paulin, Hering — Aranyossy, Balogh, Gaál — Gravács, Ondrus II., Nagy, Gáspár, Oláh

UTE: Antos — Fárbás, Dormos — Golács, Magyar, Kármán — Németh, Horváth, Nagy, Krózser, Jobbágy

Pénzügy—UTE 1:1 (0:0) Pasaréti út 500 néző. Vezette: Rubint.

Hullámzó játék. A Pénzügy valamivel többet támad, de az UTE védelme jó. A 15. percben Oláh lefut, nagy lövése a háló mellett süvít el. Az UTE a szélsői révén több támadást vezet. Szünet után a Pénzügy nagy lendülettel támad és a 8. percben Gravács beadását Nagy közelről a hálóba helyezi. 1:0. A 17. percben szabadrúgás a Pénzügy ellen és Horváth a sorfal között is megtalálja a rést. 1:1. A 44. percben a játékvezető Heringet és Ondrus II-t kiállítja.

Jó: Hering, Balogh és Oláh, illetve Antos (a mezőny legjobbja), Fárbás és Kármán.

Reinhardt József (Pénzügy): Megérdemeltük volna a győzelmet.
Lutz Lajos (UTE): Nagyon gyenge napot fogtunk ki.

További eredmények LaFC—BSzKRT 2:1 (1:0) Vágóhíd utca, 700 néző. Vasas—Pécsi DV 4:0 (2:0) Béke u., 500 néző. Postás—Tatabánya 2:2 (2:0)  Lóverseny tér, 400 néző. Alba Regia—Egyetértés 2:1 (1:0)  Győr, 600 néző

14. Rkeresztur 25 6 1 18 40:87 13

A 12. helyen végzett Pénzügy oda-vissza vágós osztályozót játszik az Ungvár AC csapata ellen. (Az Ungvári Athletikai Club 1906-ban alakult. A kék-sárga csapat játszott az 1944-45-ben a második világháború miatt négy fordulót követően félbeszakadt magyar élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban, ezt követően szűnt meg a klub. A Beregszászon 1913-ban született Kalocsay Géza későbbi mesteredző volt a leghíresebb játékosuk 1943-45 között, aki itt fejezte be aktív pályafutását. Az 1938. november 02-án meghozott ún. első bécsi döntés folytán az Ungvári AC a magyar bajnokságban játszott és 1939-ben a feljutásért játszhatott az NB/B-ért.)

Osztályozó első mérkőzése július 02. Ungvár

Nemzeti Sport jóslata: Ungvári AC—Pénzügy: 1:1.
Ungvári AC—Pénzügy, Ungvár, 6. Vezeti: (Szécsi)

Kezdeti lendületével győzött a Pénzügy

Ungvári AC — Pénzügy: 1:2 (0-2)

Ungvár, 1000 néző. Vezette: Szécsi

Pénzügy: Simon dr. — Paulin, Hering — Nagy, Balogh, Gaál — Gravács, Ondrus II., Aranyossy, Endrődi, Oláh

UAC: Kiss — Hritzó, Grohman —Teszár, Nagydarcsi, Himley— Varjassy, Csongár II., Mincsik, Platzer, Zádor

Nagy Pénzügy fölénnyel kezdődik a mérkőzés. A fővárosiak már a kezdetnél eldöntik a mérkőzést. Az 5. percben Ondrus II. szabadrúgását Kiss beejti. 1:0. A  8. percben védelmi hibából Aranyossy lő gólt. 2:0. A pénzügyiek további fölényével végződik a félidő. Szünet után már jobb az UAC. Fölénybe is kerül. Egyre többet támad, de tologató csatárait a gyors fővárosi védők könnyen szerelik. A 34. percben végre Mincsik belövi a tiszteletgólt. 2:1. A kiegyenlítő gólért folytatott küzdelem nem hoz sikert.
Jó: Simon dr., Gravács és Gaál, illetve Kiss, Hritzkó, Teszár

Simon dr. (PTBSC): A göröngyös pálya erősen befolyásolta a játékot.
Noha Ernő (UAC): Tartalékos csatársorunk nem boldogult.

Osztályozó második mérkőzése, július 09. Pasaréti út

Nemzeti Sport jóslata: Pénzügy – UAC 2:0

Pénzügy—Ungvári AC, Pasaréti út, fél 6. Gombos.

A Pénzügy — marad

Pénzügy — Ungvári AC 5:1 (1:1)  Pasaréti út. Vezette: Gombos

PTSC: Simon dr. — Paulin, Hering — Nagy, Balogh, Gaál — Gravács, Ondrus II., Aranyosi, Endrődi, Oláh
UAC: Kiss — Hricsó, Gromann — Genár, Nagydarcsi, Himley — Platzer, Melega, Kovács, Mincsik, Zádor

Nappal szemben az UAC kezdi a játékot. A Pénzügy mindjárt támadólag lép fel. A 10. percben Aranyosi, Kiss hibájából gólt lő. 1:0. A  12. percben Paulin a tizenhatoson belül felvágja Melegát, 11-es. Kovács értékesíti. 1:1. Szünet után nagyobb az iram s a Pénzügy döntő fölénybe kerül. A 15. percben Endrődi kitör, lő s már 2:1. Utána a játékvezető Gromannt kiállítja. A 27., majd a 35. percben ismét Endrődi eredményes. A 40. percben Gravács lövi az utolsó gólt. Gyenge játék volt. A Pénzügy megérdemelten győzött s ezt főleg a fedezetsorának köszönheti. Egyénileg: Hering, Nagy, Balogh, Gaál és Endrődi, illetve Kiss és Gromann dicsérhető.

Kmetty Gyula (PTSC): Nagyon boldog vagyok, hogy munkánk nem volt hiábavaló.
Snoka Ervin (UAC): Csapatomtól nem vártam ilyen nagy vereséget.

A Pénzügy megőrizte tagságát az NB/B-ben az 1939/1940-es bajnoki idényben is, amelyet három csoportban – „Felvidék”, „Dunántúl” és „Alföld” csoportokban – rendeztek meg 16-16 csapatokkal.
A Pénzügy a Dunántúl csoportba került a győri Egyetértés, a Tokod, a Soproni VSE, a Komáromi  FC, az Érsekújvári SE, a Zuglói Danuvia SE, az MTK II, a Pécs, a  Soproni FAC, a Dorogi Atlétikai és Futball Club, a Lampart FC, az Alba Regia és a Tatabánya csapataival együtt.

Epilógus helyett

Hogy mi történt a csapattal a továbbiakban? A PTSC azaz a Pénzügy, ha néha a kés hegyén egyensúlyozva (az 1939/40-es idényben ismét osztályozóra kényszerültek, akkor  az Érsekújvár ellen), néha magabiztosan de megőrizte tagságát az NB/B-ben – illetve az átszervezések után az NB II-ben – egészen az 1943/1944-es bajnoki idény végéig: ekkor búcsúztak a második vonaltól és az egyesület 1945-ben meg is szűnt.

1945 után az 1947/48-as bajnoki idényben a BLSZ I. osztályban a Közalkalmazottak Sport Egyesülete majd az 1948/49-es bajnoki idényben a BLSZ III. osztályban Pénzügyi Közalkalmazottak Sport Egyesülete, 1949/50-es bajnoki idényben szintén a BLSZ III. osztályban Pénzügyi Dolgozók Sport Egyesülete néven játszott csapat Pasaréten. 1950 áprilisától a frissen alakult Pénzügyőr SE lett a vasárnapi mérkőzések vendéglátója a pasaréti pályán.

Hogy mi lett a fiúkkal? A PTSC játékoskerete 1944 júniusáig kisebb változásokon átesett ugyan, de a csapat gerince megmaradt. Érdekesség, hogy a PTSC régi csapatából a hátvéd Hering az 50-es évek elején a Pénzügyőr játékosa volt.